خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
شنبه 17 خرداد 1399   02:42:50

 
 

 

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

بررسي اولويت‌ها و نيازهاي نفت براي همكاري با شركت‌هاي فعال در حوزه نانو

1398/8/4 شنبه
حضور شرکت‌های فعال در حوزه نانو در شرکت ملی نفت ایران با بررسی اولویت‌ها و نیازهای شرکت صورت می‌گیرد.

ميراحمد حسینی، نماینده شرکت ملی نفت ایران در ستاد ویژه نانو ریاست‌‌جمهوری و عضو کارگروه نانو در شرکت ملی نفت ایران، در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی فناوری‌های نانو، در گفت و گو با NIOC، به هدف تشکیل کارگروه فناوری‌های نانو اشاره کرد و گفت: این کارگروه در راستای یکی از وظایف بالادستی بر اساس مصوبه هیأت وزیران در مورد ماده ۷ مرتبط با سند گسترش به‌کارگیری فناوری‌ نانو در شرکت ملی نفت ایران تشکیل شد.

حسینی در تشریح سند گسترش به‌کارگیری فناوری نانو گفت: بر اساس این سند وظایف و تکالیفی برای وزارت نفت تعریف شده بود و شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های وزارت نفت در ۱۳ بند تکالیفی را بر عهده دارد.

وی ایجاد کارگروه را در راستای نیل به اهداف نهفته در این تکالیف ۱۳ گانه بر‌شمرد و گفت: این کارگروه از خبرگان، افراد متخصص و ذی‌نفعان در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه تشکیل شد.

حسینی، مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالا و مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران را مسئول تشکیل این کارگروه برشمرد و گفت: پژوهشگاه صنعت نفت نیز به عنوان بازوی علمی این کارگروه به دیگر نهادها پیوست.

وی در تشریح فعالیت این کارگروه گفت: همکاری‌های گسترده‌ای بین کارگروه و ستاد فناوری‌های نانو ریاست‌جمهوری شکل گرفت و به عنوان اولین اقدام، نیازها و توانمندی‌های شرکت‌های فعال در حوزه نانو بررسی شد.

حسینی ادامه داد: ستاد نانو توانمندی‌هایی را در سطح کشور شناسایی و گواهی‌هایی را نیز برای شرکت‌ها صادر کرد و کارگروه نیز نشست‌هایی را با خود شرکت‌های توانمند در این حوزه برگزار کرد.

به گفته وی در همین راستا مدیریت پژوهش و فناوری به عنوان نهادی که متولی اقدام های فناورانه درسطح شرکت است، پژوهش‌های انجام شده در شرکت ملی نفت ایران و همچنین نیازهای پژوهشی را در کارگروه ارائه کرد.

حسینی از طبقه بندی شرکت‌های فناور حوزه نانو در سه سطح از سوی ستاد نانو ریاست‌جمهوری خبر داد و گفت: این شرکت‌ها شامل شرکت‌های آماده ورود به بازار، شرکت‌های آماده تولید و شرکت‌های در حال تحقیق و توسعه است؛ بر همین اساس اگر قرار است شرکت جدیدی به این فهرست اضافه شود، باید با مراجعه به ستاد نانو فرایند را طی کند.

وی از نحوه انتخاب شرکت‌های فناور نانو برای استفاده در سطح شرکت ملی نفت یاد کرد و گفت: شرکت ملی نفت ایران بر اساس اولویت‌های خود شرکت‌های فناور حوزه نانو را انتخاب می‌کند و البته شرکت‌های بسیاری هستند که حضور خوبی درحوزه نانو دارند اما برای همکاری با شرکت ملی نفت ایران کارایی مدنظر را ندارند.

حسینی انتصاب اعضای کارگروه را زیر نظر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر شمرد و گفت: اعضای کارگروه نمایندگان شرکت ملی نفت ایران هستند و بناست تسهیل در قوانین استفاده از فناوری‌های نانو در سطح شرکت ایجاد کنند.

وی ادامه داد: به‌طور مثال یک محصول نانو وجود دارد که قرار است به بازار بیاید، اما تست میدانی در مورد کالا صورت نگرفته است؛ اما قوانین موجود امکان قبول ریسک آزمایش میدانی را به شرکت‌های تابعه نمی‌دهد و باید تسهیل‌گری در مورد قوانین صورت گیرد.

عضو کارگروه نانو در شرکت ملی نفت ایران افزود: دومین وظیفه کارگروه تدوین دستورالعمل‌ها است؛ به‌طور مثال اگر محصولی قرار است وارد آزمایش میدانی شود، باید حداقل استانداردهایی را داشته باشد و برآورد ارزش اقتصادی در مورد آن صورت گیرد و طبقه‌بندی شود که قوانینی در این رابطه وجود ندارد و کارگروه آن‌ها را تدوین می‌کند. 
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد