خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
يكشنبه 22 تير 1399   17:51:46

 
 

 

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

سرفصل‎هاي كاري مديريت پژوهش و فناوري نفت در چارچوب رونق توليد تشريح شد

1398/6/17 يكشنبه
مدیر پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران محورهای كاری این مدیریت را در حوزه رونق تولید تشریح كرد.
ابراهیم طالقانی، با اعلام اینكه نامگذاری سال ۹۸ به نام رونق تولید، در برگیرنده تمامی محورهای فعالیت این مدیریت در درازمدت است، گفت: در ارتباط با حمایت از تولید ملی و حمایت از صنعتگران داخلی، ۶ محور كلی به عنوان راهبردهای فعالیت مدیریت پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران مشخص و مقرر شده است تا تمامی فعالیت های این مدیریت در چارچوب این محورها انجام شود.
وی از بهبود كیفیت، افزایش کمیت طرح ها، پشتیبانی های علمی، توسعه زیرساخت های فناورانه، پشتیبانی های مالی و فرهنگ سازی به عنوان ۶ محور كاری در انجام پروژه های پژوهشی در شركت ملی نفت ایران یاد كرد و افزود: تمامی برنامه های تعریف شده در این مدیریت، با در نظر گرفتن این محورها قابلیت اجرایی شدن خواهد داشت.
طالقانی از الزام مدیریت پژوهش در اجرای اسناد بالادستی ابلاغی نظیر سیاست های كلان اقتصاد مقاومتی، برنامه های ابلاغی شورای عتف و سیاست های انرژی و ... خبر داد و گفت: سیاستگذاری برای اجرای پروژه های تعریف شده در حوزه رونق تولید نیز در چارچوب همین عوامل انجام شده است.


وی با تاكید بر اینكه باید حمایت از تولید توسط ابزار خاصی قابل اندازه گیری باشد، گفت: در این زمینه لازم است تا زیرساخت های علمی در كشور ایجاد شود تا بتوان اصل تولید مستمر و پایدار را محقق كرد.

به کارگیری فناوری های نوین در بخش های عملیاتی
مدیر پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران با بیان اینكه بهبود كیفیت، لازمه استمرار تولید است، گفت: در این حوزه برنامه ریزی مدونی برای ارتقا و بهبود عملكرد تجهیزات موجود و استفاده و به كارگیری فناوری های نوین در بخش های عملیاتی در دستور كار این مدیریت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: انتقال یا بومی سازی فناوری های بهینه سازی انرژی با هدف رونق تولید داخل یا صادرات محصولات فناورانه مربوطه، مستندسازی و اشتراك تجارب و اخذ استانداردهای لازم در راستای ایجاد كسب و كار و تجارت در تولید محصولات نفت و گاز، از دیگر شاخص های تعریف شده در حوزه بهبود كیفیت است.
وی با تاكید براینكه تولید مستمر و بهینه نفت وگاز، ماموریت شركت ملی نفت ایران است، گفت: در راستای تحقق این هدف باید از ابزارها و فناوری های به روز بهره برد.
طالقانی اضافه كرد: حمایت از شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها ابزاری برای تحقق اهداف ما در حوزه نفت و گاز به شمار می رود؛ این در حالی است كه باید به روزرسانی این شركت ها در بلندمدت نیز مدنظر قرار گیرد.
برنامه ریزی برای تاسیس معاونت تجاری سازی در حوزه R&D
مدیر پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران همچنین از انجام اقدام های اولیه در خصوص تاسیس معاونت تجاری سازی در حوزه R&D  خبر داد و گفت: هدف اصلی از تشكیل این معاونت، پیگیری پیامدها و دستاوردهای پروژه های پژوهشی در حوزه نفت و گاز خواهد بود.
وی این اقدام را در راستای تجاری سازی قراردادهای پژوهشی عنوان كرد و افزود: نوع تجهیزات مصرفی، مواد شیمیایی و موضوعاتی از این دست از جمله مواردی است كه می تواند پس از تصویب این معاونت، در دستور كار آن قرار گیرد
تعریف مدل های اختصاصی تجاری برای پروژه های پژوهشی
طالقانی با تاكید بر اینكه بهبود كمیت و كیفیت محصولات نیازمند حمایت و پشتیبانی های علمی است، گفت: در این رابطه باید زیرساخت های فناورانه در داخل كشور ایجاد شود.
وی اضافه كرد: در این حوزه ضمن ایجاد نقشه راه فناوری های هدف در پروژه های بالادستی نفت و گاز، تلاش شده است تا برای هر پروژه پژوهشی یك مدل تجاری (Business Model) اختصاصی تعریف شود؛ چراكه معتقدیم اگر محصولی نتواند خود را بر اساس قانون بازار (تولید مستمر كیفی) تعریف كند، نمی تواند مورد تایید باشد.
طالقانی با بیان اینكه اجرایی شدن اولویت های پژوهشی در بخش خصوصی باید در ابتدا با حمایت های دولتی صورت بگیرد، متذكر شد: وظیفه مدیریت پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران حمایت اولیه از استارت آپ ها و شركت های دانش بنیان است؛ اگرچه معتقدیم كه سازمان ها و تشكلات پژوهشی باید پس از مدتی به صورت خودگردان اداره شوند.
وی بر لزوم بهره مندی از تجارب بین المللی در شركت های دانش بنیان و استارت آپ ها تاكید كرد و گفت: در مجموعه های مرتبط با فناوری پیشنهاد می كنیم كه در خصوص بومی سازی فناوری های روز دنیا به بهره دهی بالا در حوزه نفت و گاز اقدام كنند.
حمایت از طرح های پژوهشی در حوزه بهینه سازی مصرف
طالقانی با بیان اینكه حمایت از طرح هایی كه به صرفه جویی در مصرف انرژی بینجامد، در دستور كار مدیریت پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران قرار دارد، گفت: انجام طرح هایی همچون بومی سازی دانش فنی طراحی و توسعه سامانه GHP بر پایانه فناوری موتور گازسوز، بومی سازی دانش فنی طراحی و ساخت میكروتوربین گازی در محدوده توانی ۳۰-۶۰ كیلووات و همچنین بومی سازی طراحی و ساخت سرمشعل های دیگ ها در ظرفیت های مختلف بر اساس فناوری روز، با قابلیت نصب در موتورخانه های كشور، از جمله طرح هایی است كه مورد حمایت مدیریت پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران است.
به گفته طالقانی، رفع چالش های تولید و حفاری با استفاده از فناوری های نوین، و همچنین رفع چالش های موجود در حوزه اكتشاف منابع هیدروكربوری از دیگر موارد مورد حمایت این مدیریت در شركت ملی نفت ایران است.


 
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد