خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
يكشنبه 22 تير 1399   17:15:02

 
 

 

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

نگاهي به كارنامه يكساله NIOC به مناسبت هفته دولت 98

1398/6/17 يكشنبه
پژوهش، اولویت همیشگی برنامه‎های توسعه‎ای شرکت ملی نفت ایران
پژوهش و فناوری، زیربنای توسعه در هر سازمانی است؛ در صنعت نفت نیز این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ اهمیتی كه آن را به یكی از اركان اصلی در جهت گیری های سازمانی مبدل ساخته و بر همین مبنا نیز بخش مهمی از برنامه های مصوب شركت ملی نفت ایران را به خود اختصاص داده است.
شركت ملی نفت ایران در راستای پیشبرد اهداف توسعه ای خود، تدوین معیارهای رونق تولید در حوزه پژوهش و فناوری را هدف قرار داده و آن ها را در ۶ محور اصلی شامل بهبود كیفیت، افزایش كمیت، پشتیبانی علمی، توسعه زیرساخت های فناورانه، پشتیبانی مالی و فرهنگ سازی طرح ریزی كرده است.
بر این مبنا در حوزه بهبود كیفیت، اقداماتی همچون ارتقا و بهبود عملكرد دستگاه ها و تجهیزات موجود، استفاده و بكارگیری فناوری های نوین در بخش های عملیاتی، انتقال یا بومی سازی فناوری های بهینه سازی انرژی با هدف رونق تولید داخل یا صادرات محصولات فناورانه مربوطه، اخذ استانداردهای مهم در جهت ایجاد كسب و كار و تجارت در تولید محصولات و مستندسازی و به اشتراك گذاری تجارب در دستور كار قرار گرفته است.
در حوزه افزایش كمیت سعی شده است تا با توسعه توان ساخت داخل، چابك سازی و تسهیل فرآیند برون سپاری و عقد قرارداد با مراكز علمی و شركت های دانش بنیان جهت افزایش تولید و ساخت قطعات و تجهیزات و مواد شیمیایی در دستور كار قرار گیرد.
در بخش پشتیبانی علمی نیز فعالیت های قابل توجهی صورت گرفته است كه از آن جمله می توان به مواردی همچون تهیه نقشه راه توسعه فناوری های هدف، شناسایی و اولویت بندی نیازهای مهم سازمان در حوزه ساخت داخل قطعات و تجهیزات استراتژیك، حمایت از طرح های پژوهشی كه بتوانند در ایجاد كسب و كار آینده موثر باشند و حمایت از طرح هایی كه منجر به صرفه جویی انرژی می شوند، اشاره كرد.
در حوزه توسعه زیرساخت های فناورانه، مهمترین اقداماتی كه از سوی شركت ملی نفت ایران صورت گرفته است، شامل حمایت از استارت آپ ها و شناسایی ظرفیت های بالقوه درون كشور به ویژه دانشگاه ها و شركت های دانش بنیان، به همراه ایجاد و راه اندازی شركت های كسب و كار می شود.
در راستای پشتیبانی مالی نیز فعالیت هایی همچون ایجاد سازوكارهای تامین مالی و حمایت مالی سازندگان پس از تحویل و تایید كالا، فعال كردن و توسعه طرح های موضوع ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی كشور (خرید انرژی صرفه جویی شده) با حداكثر استفاده از محصولات فناورانه تولید داخل در دستور كار شركت ملی نفت ایران قرار دارد.
در ادامه همچنین كاهش و یا حذف مالیات از شركت های دانش بنیان و مساعدت در جهت هزینه های بیمه تامین اجتماعی، حمایت از آن دسته از اقلام راهبردی كه بر اساس محاسبات اقتصادی، به دلایلی از قبیل تقاضای محدود ریسك تولید بالایی دارند و  برنامه ریزی جهت بروز رسانی و ارتقای ناوگان حفاری و تجهیزات جانبی آن با ایجاد راهكارهای تامین مالی در صدر برنامه های شركت ملی نفت در حوزه پشتیبانی مالی قرار گرفته است.
در بعد فرهنگ سازی نیز شركت ملی نفت ایران سعی كرده است تا با ایجاد اشتیاق و میل به جایگزینی كالاهای انرژی بر قدیمی با كالاهای نوین داخلی و كم مصرف توسط مردم به صورت داوطلبانه، گام بلندی  در راستای تحقق این هدف بردارد.
شركت ملی نفت ایران در حوزه حمایت از مهندسی و پژوهش و فناوری نیز طرح هایی را در دست اقدام دارد كه از مهترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره كرد:
•    تصویب انجام ۲۵ پروژه فناورانه با رویكردهای فوق در هیات مدیره شركت ملی نفت ایران
•    تدوین نقشه راه توسعه فناوری های اولویت دار اكتشافی
•    اقدام جهت واگذاری بخش دوم تجیزات پرمصرف مورد نیاز به سازندگان داخلی
•     اقدام جهت ساخت و تامین مواد شیمیایی پرمصرف شركت ملی نفت ایران از طریق شركت های داخلی
•    تشكیل شورای حمایت از شركت های دانش بنیان
•    اقدام جهت بروز رسانی استانداردهای مورد نیاز صنعت نفت
•    اقدام جهت ایجاد آزمایشگاه های مرجع
•    اقدام جهت مدیریت دارایی های فیزیكی
•    تدوین سبد پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران و شركت‌های تابعه مشتمل بر تصویب ۲۵ پروژه تحقیقاتی متناسب با ماموریت هر یك از شركت‌های تابعه
•    ایجاد ظرفیت بهره‌مندی از توان علمی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در قالب فرصت‌های مطالعاتی


گام های بلند نفت در حمایت از بهینه سازی مصرف انرژی
شركت ملی نفت ایران همچنین از سال گذشته اقدامات قابل توجهی در حوزه تدوین استانداردها و طرح های ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید در حمایت از بهینه سازی مصرف انرژی انجام داده است.

در انجام طرح نوسازی ۶۵ هزار دستگاه کامیون و کشنده فرسوده بالای ۱۰ تن با سن بالاتر از ۳۵ سال این شركت طی سال گذشته قرارداد های نوسازی ۷۹۴۰دستگاه كامیون را منعقد كرده كه تعداد ۳۲۲۸ دستگاه تاكنون جایگزین شده است.
در طرح جایگزینی ۱۴۰هزار تاکسی فرسوده با تاکسی تمام گازسوز با پیمایش بالا نیز قرارداد جایگزینی ۱۰۰ دستگاه تاكسی پایه گازسوز منعقد شده است.
این در حالی است كه در طرح های مربوط به "افزایش کارآیی موتورخانه های موجود کشور" و "جایگزینی و اسقاط یك میلیون دستگاه بخاری مرسوم با بخاری های گازسوز دودكش دار راندمان بالا" به ترتیب انعقاد قرارداد ۱۹۷ موتورخانه وانعقاد قرارداد جایگزینی ۲۰۰هزار دستگاه بخاری راندمان بالا صورت گرفته است.
در طرح های مربوط به برق دار کردن چاه ها و تلمبه های آب کشاورزی نیز برق دار كردن ۱۰۰ حلقه چاه آب كشاورزی مدنظر بوده كه ۴۸ حلقه آن انجام شده است.
در طرح توسعه حمل و نقل بار و مسافر توسط راه آهن  نیز انعقاد قرارداد های تامین ۱۷۳۴ واگن صورت گرفته كه ۴۰۰ واگن آن خریداری شده است. در طرح مربوط به تولید قوای محركه كم مصرف در خودروهای داخلی و جایگزینی با خودرو های فرسوده نیز موافقتنامه جایگزینی ۱۰۰هزار دستگاه خودرو كم مصرف صورت گرفته و در دستور كار قرار دارد. در ادامه فعالیت های حمایتی شركت ملی نفت ایران در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی همچنین توسعه حمل و نقل مسافر با قطار شهری در تهران و ۸ كلانشهر در دستور كار قرار گرفته كه تاكنون قراردادهای تامین ۱۴۷۹ واگن منعقد شده است.

 
آموزش و ارتقاء نیروی انسانی، سیاست همیشگی شركت ملی نفت

شركت ملی نفت ایران همچنین با توجه به اهمیت مقوله آموزش و تربیت نیروی انسانی، سیاست مستمر خود را در حوزه آموزش و ارتقا نیروی انسانی به انجام می رساند.

در این رابطه، طی سال گذشته بالغ بر ۸۸ هزار و ۴۳۸ نفر ساعت دوره آموزشی برای ۵۴۷۶ نفر در گروه آموزش مدیران عالی و میانی و همچنین ۱۵۷ هزار و ۲۴۱ نفر ساعت دوره نیز برای ۶۶۰۳ نفر به صورت آموزش بدو استخدام برگزار شده است.
همچنین بالغ بر یك میلیون و ۸۱۶ هزار و ۱۷۶ نفر ساعت نیز برای ۱۰۲ هزار و ۱۶۷ نفر شركت كننده در قالب آموزش های کوتاه مدت ویژه مدیران و كاركنان در شركت ملی نفت ایران برگزار شده است كه دوره های مختلف شغلی، بهبود مدیریت، عمومی، زبان، كامپیوتر و HSE  را در بر می گرفته است.
بر این مبنا، سرانه های آموزشی در شركت ملی نفت ایران و شركت های تابعه ۱۷.۸ ساعت برای كاركنان و ۱۶.۱۸ ساعت برای مدیران سازمان بوده است.
دستاوردهای شركت ملی نفت ایران طی یك سال گذشته، گویای این واقعیت است كه این شرکت بزرگ در مسیر توسعه همه جانبه صنعت نفت، همگام با ملاحظات سرزمینی و آمایشی، توانسته است به صورت موثری در مسیر تحقق اهداف ترسیم شده در سند چشم انداز گام بر دارد و با عبور از سد محدودیت ها، نقش حیاتی خود را در اعتلای ایران عزیز ایفا می كند. 
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد