صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
سه‌شنبه 18 مرداد 1401   03:52:05

 
 

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت:
تمرکز نفت بر ارتقاء فناوری است/ ضرورت شکل‌گیری زنجیره‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان

1401/2/7 چهارشنبه

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران بر اهمیت شکل‌گیری زنجیره‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان در اجرای پروژه‌های صنعت نفت تاکید کرد و گفت: پیچیدگی اجرای پروژه‌های عملیاتی در صنعت نفت، ما را ملزم به بکارگیری زنجیره‌ای از شرکت‌های دانش بنیان می‌کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدیا مطهری در نشست صمیمانه مدیران بیش از 100 شرکت‌ دانش بنیان با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران که صبح امروز(چهارشنبه، ۷ اردیبهشت) در مرکز همایش‌های کوشک نفت برگزار شد، گفت: یکی از چالش های فرآیندی که در حوزه عرضه خدمات مطرح است، بحث فناوری های پیچیده صنعت نفت است که در این خصوص ملزم به بکارگیری زنجیره ای از شرکت های دانش بنیان، از طراحی گرفته تا جمع بندی و عملیاتی کردن پروژه ها هستیم. 

وی در خصوص اهمیت اجرای فرآیندهای دانش بنیان در سطح شرکت ملی نفت ایران گفت: اجرای صحیح این فرآیندها می تواند خروجی های دانش بنیان را به دنبال داشته باشد؛ در این زمینه نیز لازم است که توجه خاصی به مقوله تقاضا داشته باشیم.

مطهری از عدم تحقق برنامه های کامل دانش بنیان، از مرحله تحقیقات اولیه تا پایلوت و عملیاتی کردن، به عنوان یکی از چالش های این حوزه یاد کرد و گفت: در این زمینه اقدامات خوبی برای پایلوت نهایی راهکارهای فناورانه در پروژه های عملیاتی صورت گرفته است.

وی از وجود خلاهای قانونی نظیر مسائل مربوط به ریسک، بیمه، ورود شرکت های دانش بنیان به وندور لیست و ...به عنوان دیگر مشکلات پیش پای شرکت های دانش بنیان نام برد و گفت: در زمینه چالش های نهادی نیز با مشکلاتی نظیر عدم وجود مراکز صدور گواهی نامه مبتنی بر استانداردهای روز، دست به گریبان هستیم که اقدامات خوبی در این خصوص انجام شده است.

مطهری با اشاره به اینکه هم اکنون تمامی پروژه های عملیاتی در صنعت نفت بر مبنای فناوری انجام می شود، گفت: در صنعت نفت بحث ارتقای فناوری مهم است و تمامی تلاش ها در راستای حصول این هدف است.

وی افزود: در این زمینه نباید تمامی استانداردهای کاری را بر مبنای مقایسه با کشورهای با فناوری بالا مورد تجزیه و تحلیل قرار داد، چرا که دستیابی به برخی از فناوری‌های "های تک" نیازمند مقدماتی است که باید پیشتر در صنعت نفت نهادینه شود.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث فناوری نمی توان صرفا از کشورهای دیگر الگوبرداری کرد و لازم است که در این بخش به پیش زمینه های بومی نیز توجه شود، گفت: از تمامی شرکت‌های دانش بنیان برای حضور تمام قد در این حوزه دعوت می کنیم.  

وی در پایان تصریح کرد: نمایندگان شرکت‌های فناور محور می‌توانند پیشنهادات خود را به ستاد تحول و پیشرفت فناوری‌های دانش‌بنیان نفت جهت اجرای فرامین مقام معظم رهبری ارائه دهند تا در مورد آن‌ها کار کارشناسی انجام شود. 
 
امتیاز دهی