خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
دوشنبه 3 آذر 1399   22:05:57 

 

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

تبدیل ایده به نوآوری، ضامن تحقق اهداف بلند مدت صنعت نفت

1398/9/25 دوشنبه
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در یادداشتی به مناسبت هفته پژوهش تاکید کرد که تحقق اهداف بلند مدت سند چشم‌انداز نفت و گاز كشور، جز با اندیشیدن و تبدیل ایده‌ها به نوآوری در صنعت پیچیده نفت و گاز امكان‌پذیر نیست.


هفته آخر آذر ماه هر سال به نام هفته پژوهش و روز بیست و پنجم آذرماه به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده است. فرصت را مغتنم شمرده و ضمن تبریك مناسبت روز و هفته پژوهش به تمام همكاران گرامی در شركت ملی نفت ایران و شركت‌های تابعه، خاطر نشان می‌شود تحقق اهداف بلند مدت سند چشم‌انداز نفت و گاز كشور، جز با اندیشیدن و تبدیل ایده‌ها به نوآوری در صنعت پیچیده نفت و گاز امكان‌پذیر نیست.

دستیابی به این مهم نیازمند یك نگرش جدید مبتنی بر تفكر نوآورانه باز در تمامی حوزه‌های فنی، اقتصادی، مالی، بازاریابی، منابع انسانی، پشتیبانی و فناوری اطلاعات و .... است تا از این طریق گام موثری در جهت ارتقای بهره‌وری در صنعت نفت و گاز برداشته شود. این تفكر مستلزم آن است كه عنصر نوآوری در تمامی بخش‌های شركت نفوذ كرده و با ارایه راهكارهای خلاقانه در جهت بهبود مستمر فعالیت‌های شركت، به صورت فرهنگ سازمانی درآید. بدیهی است در راستای ارتقای عملكرد صنعت نفت و گاز كشور و رفع مشكلات پیش روی آن، ارایه راهكارهای نوآورانه بومی و متناسب با شرایط و توانمندی‌های كشور، بسیار كارا تر و موثرتر از كپی‌برداری از روش‌ها و راه‌حل‌های مورد استفاده در سایر كشورها و یا شركت‌های نفتی دنیا خواهد بود.

امروزه عصر فناوری آغاز شده است و ادامه حیات هر شركتی منوط به توجه به مقتضیات، شرایط و الزامات خاص این عصر است به عنوان مثال می‌توان به از بین رفتن نوكیا در مقابل سامسونگ و یا HQ در مقابل IBM به دلیل عدم توجه كافی به توسعه فناورانه اشاره کرد. این موضوع برای شركت‌های ملی و بین‌المللی نفت و گاز نیز مصداق دارد. یكی از ویژگی‌های عصر فناوری سرعت تغییرات و انواع نوآوری‌هایی است كه در حوزه تولید و استفاده از انرژی به وجود آمده و می‌آید و می‌تواند بر نوع و میزان مصرف انرژی و در نتیجه مدل كسب و كار شركت اثرات شگرفی داشته باشد. در این عصر جدید، اكوسیستم‌های مختلفی (همچون: اكوسیستم‌های صنعتی، نوآوری، كسب و كار، كسب و كار دیجیتال، كارآفرینی) ایجاد شده‌اند از آنجا كه صنعت نفت و گاز ماهیتی چندگانه و چند بعدی دارد، می‌بایست تمامی آن اكوسیستم‌ها مورد توجه قرار گیرند. پیاده سازی مدل‌های رایج و مرسوم در دنیا در اكوسیستم نفت و گاز كشور نمی‌تواند چندان اثربخش و كارآمد باشد و باید به دنبال مدل‌های تلفیقی و كاربردی مبتنی بر تفكر طراحانه با قابلیت انطباق با اكوسیستم چند بعدی نفت و گاز بود.

اكثر مدل‌های نوآورانه برای ارائه محصولاتی راهكارگرا برای عرضه به بازار است اما اكثر شركت‌های بین‌المللی نفتی افزون بر نیاز به نوآوری محصول‌گرا به علت نیازهای پیچیده و چند بعدی به نوآوری‌های راهكار حل مساله‌گرا نیز نیاز دارند. بنابراین ضروری است شركت ملی نفت ایران نیز با بهره‌گیری از تجارب برتر سازمان‌ها و شركت‌های بزرگ و معتبر دنیا از رویكرد تركیبی مدل‌های نوآورانه راهكارگرا و نوآوری‌های حل مسئله‌گرا بهره برده و مدل‌های جدیدی برای نوآوری طراحی نماید كه با ساختار خود همخوانی داشته و نیازهای آن را با نوآوری هدایت شده و استفاده از اكوسیستم موجود و شبكه سازی مرتفع کند.

مدیریت پژوهش و فناوری شركت ملی نفت ایران با توجه به مطالب یاد شده و نیز با عنایت به عزم و اهتمام جدی مدیرعامل محترم شركت ملی نفت ایران در ایجاد تغییرات و نوآوری برای خلق ارزش و افزایش بهره‌وری، اقدامات لازم در خصوص ایجاد زیرساخت‌های توسعه فناوری در بخش بالادستی نفت و استفاده از راهكارهای فناورانه و نوآورانه باز را به انجام رسانده است به گونه‌ای كه هم اکنون تعاملی سازنده و دوسویه بین دانشگاه‌ها و شركت‌های عملیاتی به وجود آمده است و افزون بر آن با تمهیدات اندیشیده شده زمینه حضور شركت‌های دانش‌بنیان نیز فراهم شده است. حمایت فناورانه از سازندگان تجهیزات، امكان حضور اعضای هیات علمی به عنوان فرصت مطالعاتی صنعتی، بازدید محققان و نوآوران از مراكز عملیاتی شركت ملی نفت ایران، حمایت از پایان‌نامه‌های تحصیلات تكمیلی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه از جمله دیگر اقدام های انجام شده است. هم اکنون ۱۴ مگاپروژه ۱۰ ساله با ۱۴ دانشگاه و پژوهشگاه برتر كشور در حوزه‌های میدان محور و علوم زمین‌ محور منعقد شده است كه تنها با افزایش یك درصد ضریب بازیافت از میادین واگذار شده به دانشگاه‌ها افزون بر ۱۳۲ میلیارد دلار درآمد ارزی به دنبال خواهد داشت ضمن آنكه پس از بیش از ۱۱۰ سال سابقه تولید نفت در كشور، پتانسیل ایجاد مراكز تخصصی ازدیاد برداشت در دانشگاه‌های كشور نیز فراهم شده است.

 امید است با همكاری صمیمانه‌ای كه بین شركت‌های تابعه و مدیریت‌های ستادی شركت ملی نفت ایران با حوزه پژوهش و فناوری به وجود آمده است و این نكته كه خوشبختانه تفكر فناورانه و نوآورانه در شركت ملی نفت ایران به یك فرهنگ سازمانی تبدیل شده است، به زودی شاهد دستاوردهای فناورانه و ارتقاء بهره‌وری در حوزه‌های اكتشاف و تولید باشیم.
 
ابراهیم طالقانی
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران
 
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد