صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
سه‌شنبه 16 خرداد 1402   12:17:40

 
 


هم اندیشی بررسی چالشها و فناوریهای مرتبط با صنعت حفاری

1401/11/26 چهارشنبه
نظر به راهبرد اصلی شرکت ملی نفت ایران در سال تولید،دانش بنیان، اشتغال آفرین مبنی بر دانش بنیان نمودن صنعت نفت و از آنجاییکه صنعت حفاری به عنوان بزرگترین صنعت مرتبط با تولید و استخراج نفت سهم بزرگی از تجهیزات (دارایی) و هزینه های مالی را به خود اختصاص داده است،  نخستین جلسه هم اندیشی بررسی چالشها و فناوریهای مرتبط با صنعت حفاری با حضور شرکتهای E&P  و شرکتهای سرویس دهنده خدمات حفاری در محل پارک فناوری و نوآری صنعت نفت برگزار گردید. این جلسه با هدف شنیدن نظرات شرکتهای خصوصی درگیر با صنعت حفاری به عنوان بخش مهمی از زیست بوم کسب و کار این صنعت و با نگاه فناورانه به حل چالشهای صنعت حفاری در ایران برگزار گردید.
در ابتدای جلسه توضیح مختصری از مهمترین چالشهای فناورانه صنعت حفاری توسط مدیریت پژوهش و فناوری ارائه گردید و در ادامه شرکت کنندگان در جلسه از هر کدام از شرکتها به بیان چالشها و نظرات خود در  این حوزه پرداختند. مهمترین چالش حال حاضر صنعت حفاری علاوه بر مشکلات تامین مالی و نوع پرداختها در قراردادهای حفاری، قدیمی بودن تجهیزات است که در چند سال اخیر نوسازی و بهینه سازی قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفته است. عدم یکپارچگی و کندی سیستم ارجاع درخواستها در مجموعه فعالیتهای مرتبط با حفاری از دیگر چالشهای مطرح شده در این نشست بود.
در پایان مدیر محترم پژوهش و فناوری شرکت نفت ضمن استقبال از حضور شرکتهای E&P در فعالیتهای فناور محور به منظور حل چالشهای صنعت حفاری تاکید نمودند که مجموعه شرکت ملی نفت ایران نیز آماده حمایت و تسهیل اینگونه فعالیتها در مدلهای مختلف کسب و کار پیشنهادی با این شرکتها می باشد. همچنین شرکتهای خدمات حفاری می توانند با تکیه بر روشهای فناورانه و بعضا نوآورانه در فعالیتهای جاری ضمن ایجاد بستر رشد و ارتقای فناوری، در بهینه سازی فعالیتها و کسب منفعت اقتصادی بیشتر نقش بیشتری داشته باشند.
 


 

  
 
امتیاز دهی