خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
دوشنبه 27 دی 1400   11:01:30

 

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :

پيام مدير پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران به مناسبت روز پژوهش سال 1400

1400/9/25 پنجشنبه

علم و فناوری یکی از پایه‌های اقتدار اقتصادی یک ملت است. یک ملت با داشتن دانش پیشرفته، فناوری پیشرفته، هم به ثروت می‌رسد، هم به استغنای سیاسی می‌رسد، هم آبرومند می‌شود، هم دستش قوی می‌شود. بيانات مقام معظم رهبري در حرم مطهر رضوي (1/1/1391)


در راستاي اجرايي‌سازي توصيه‌هاي مقام معظم رهبري در بخش علم و پژوهش ، و در سالي كه به نام "تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" مزين شده است، تعامل سازنده‌ي صنعت و دانشگاه از يك سو و بهره‌مندي از توانمندي شركت‌هاي دانش‌بنيان از سوي ديگر در دستور كار مديريت پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران و شركت‌هاي تابعه قرار داشته تا بتوان با تكيه بر اين توانمندي‌ها، امكان توليد بيش از پيش صيانتي و فناورانه از مخازن نفت و گاز را فراهم نمود. در عين حال و به منظور اجرايي نمودن سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي (دانش بنيان كردن عمليات) يك رابطه هدفمند و جهت يافته با مراكز تحقيقاتي و شركت‌هاي دانش‌بنيان برقرار و مطالعات فناورانه به اكثردانشگاه‌هاي بزرگ در اقصي نقاط كشور واگذار گرديد كه از اين رهگذر علاوه بر استفاده حداكثري از توان علمي مراكز تحقيقاتي به عنوان مشاور فناوري، شبكه نوآوري و پژوهشي داخلي و بين‌المللي شكل گرفته است و ضمن شناخت علمي و فناورانه از چالش هاي مهم نفتي، تحقيقات فناورانه در مراكز تحقيقاتي به سمت حل چالش هاي واحدهاي عملياتي سوق داده شده است.
اگر امروز قراردادهاي كلان پژوهشي با دانشگاه‌هاي مهم كشور و شركت‌هاي دانش‌بنيان توانمند در قالب پروژه‌هاي ميدان‌محور، اكتشافي و ساير طرح‌هاي توسعه‌ي فناوري دستاوردهاي قابل توجهي را به دنبال داشته است؛ اگر از نتايج اين پروژه‌ها و طرح‌ها با اطمينان در عمليات اكتشاف، بهره‌برداري و توسعه‌ي ميادين بهره برداري مي‌شود؛ به دليل پژوهش‌باوري است كه نزد مديران ارشد شركت ملي نفت ايران ايجاد شده است. اعتماد و اعتقادي كه مديران ارشد به اهميت و جايگاه پژوهش و فناوري پيدا كرده‌اند از يك سو ماحصل تلاش شبانه‌روزي تمامي همكاران بنده در شركت ملي نفت ايران و شركت‌هاي تابعه به جهت شناخت صحيح چالش‌ها، تعريف پروژه‌هاي كاربردي و نظارت كارآمد بر آنها و از سويي ديگر حضور صدها نفر از اعضاي هيات علمي،  پژوهشگران و دانشجويان با انگيزه در دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي مختلف و همچنين نخبگان توانا در شركت‌هاي دانش بنيان كشور بوده است كه شبكه‌ي نوآوري صنعت نفت را تشكيل داده‌اند و در حال گسترش آن هستند.
گرچه هنوز راه‌ زيادي تا صادرات فناوري‌هاي نفت و گاز در عوض صادرات نفت خام، گاز طبيعي و فراورده‌هاي نفتي در پيش داريم،‌ اما تلاش‌هايي كه تاكنون صورت پذيرفته قابل تامل بوده و در نظر است  حركت پوياي پژوهش و فناوري شركت ملي نفت ايران در سال 1401 - 1400 بر چارچوب نيل به اهداف ذيل ساماندهي شود:
  • تغيير رويكرد و همگام شدن با انقلاب صنعتي چهارم،
  • توسعه حمايت از شركت‌هاي دانش بنيان،
  • استفاده و راه‌اندازي تكنولوژي‌هاي نوظهور در شركت ملي نفت ايران (نظير: IOT، هوش مصنوعي، سيستم‌هاي رايانش ابري)،
  • بهينه‌سازي مصرف انرژي،
  • بكارگيري فناوري‌ها در جهت احياي چاه‌هاي كم بازده،
  • بكارگيري فناوري‌ها در جهت جلوگيري از سوزاندن گازهاي همراه نفت،
  • انجام مطالعات راهبردي و زيرساختي،
  • توسعه همكاري‌هاي پژوهشي در بخش‌هاي غير فني نفتي، علاوه بر همكاري‌ها در موارد فني،
  • ساخت بار اول و فناورانه تجهيزات و مواد مورد نياز شركت ملي نفت ايران
اينجانب فرصت را مغتنم شمرده و از تمامي دست‌اندركاراني كه با همكاري و هم‌افزايي همت گماشتند تا اين دستاوردها حاصل شود صميمانه قدرداني مي‌نمايم. در پايان نيز روز پژوهش را به همه‌ي انديشمندان، پژوهشگران، كارآفرينان و متخصصان در زيست‌بوم فناوري و نوآوري صنعت نفت تبريك عرض مي‌نمايم و سلامتي و توفيق روزافزون اين عزيزان را از خداوند منان خواستارم.
 
ابراهيم علوي طالقاني           
مدير پژوهش و فناوري           
 
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد