خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
چهارشنبه 26 دي 1397   04:51:04

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :
رد ادعای توقف همکاری‌ها با توتال با شروع انتقال تکنولوژی توسط فرانسوی‌ها
سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران با رد توقف همکاری ایران با توتال، از آغاز انتقال فناوری این شرکت به پنج بخش مختلف در صنعت نفت ایران خبر داد.

1396/10/6 چهارشنبه

ابراهیم طالقانی در مراسم اختتامیه اولین مسابقه مهندسی نفت ایران «IranPetroMatch» مسابقات دانشجویی و علمی را زمینه ساز توسعه فناوری عنوان کرد و گفت: نوآوری‌هایی بزرگ در صنعت مثل ابداع سیال سبک حفاری می‌تواند با کمترین تجهیزات و امکانات از درون خانه‌ها شروع شده و به مراتب بالاتر مثل شرکت‌های دانش بنیان و توسعه دهنده فناوری و پژوهشگاه‌ها کشیده و در نهایت به درون صنعت تزریق شود.


وی با ذکر خاطره ای از دکتر حسابی و باور ایشان به پژوهش ادامه داد: کسانی که در طول زندگی پیشرفت کردند کسانی هستند که پژوهش، دانشجو و صنعت را باور کردند.
سرپرست مدیریت فناوری و پژوهش شرکت ملی نفت ابراز امیدواری کرد که این اتفاقات و دست آوردها در سالیان آتی ادامه یابد و فناوری‌های جدید بتوانند در صنعت درآمدزایی کنند.
وی با اشاره به درآمدزایی میلیاردی شرکت‌های دانش بنیان در کشورهای بزرگ صنعتی گفت: متاسفانه در کشور ایران شرکت های دانش بنیان درآمدزایی و فعالیت‌های زیادی ندارند و یک ضعف بزرگ در صنعت و شاخه پژوهش و فناوری در ایران به شمار می رود.
سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت، شرکت های دانش بنیان و توسعه فناور را عضوی حیاتی برای توسعه و صنعتی شدن دستاورهای پژوهشی دانست و گفت: تا زمانی که رابط هایی مثل شرکت های دانش بنیان و شرکت های توسعه فناور بین دانشگاه و صنعت قرار نگیرند، چرخ دنده‌های این نهاد همیشه هرز خواهد چرخید و دست آوردهای مهمی بدست نخواهد آمد.
اهمیت تجاری شدن دستآوردهای پژوهشی
طالقانی در ادامه با تاکید بر اهمیت تجاری شدن دست آوردهای پژوهشی در حوزه دانشگاه گفت: شرکت ملی نفت ایران همواره در تلاش برای توسعه ساختاری در جهت بهبود فرایند تجاری شدن این دست آوردها بوده است و راه خود را ادامه خواهد داد.
او در ادامه به نقش مقررات در توسعه و پیشرفت دستآوردهای پژوهشی اشاره کرد و گفت: علاوه بر نقش پژوهشگر و حمایت ‌ای مالی و تجهیزاتی، قوانین و مقررات موجود در این زمینه نیز باید هم جهت با این دو حرکت کنند.
طالقانی در ادامه افزود: در شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا، به ازای تولید هر بشکه نفت، ۶۰ سنت برای فرآیندهای R&D هزینه می‌کنند و برای توانمند شدن در حوزه‌های نفتی، توجه به این هزینه ها امری بسیار ضروری است.
سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی درباره سوالی مبنی بر نحوه انتقال دانش و فناوری در تفاهمنامه‌های همکاری با شرکت ها و موسسات خارجی و میزان اجرایی شدنشان تا به امروز گفت: از بین گفت و گوهای انجام شده با شرکت‌های خارجی تنها یک تفاهمنامه همکارى و آن هم با شرکت توتال به امضا رسیده است.
او در ادامه افزود: اینکه مى گویند همکارى بین توتال با صنعت نفت متوقف شده است، حرف درستى نیست؛ تفاهم نامه همکارى در زمینه توسعه فناورى با این شرکت به عنوان انتقال دهنده فناورى بین ۵ گیرنده تکنولوژى در داخل شامل مشاوران، شرکت هاى اجرایى، سازندگان داخلی، خود شرکت ملى و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشى امضا شده و در حال اجرایی شدن است.
طالقانی نحوه انتقال فناورى و دانش را فرآیندهای Joint Research، برگزارى دوره‌های علمی و مدیریتی به منظور انتقال دانش روز و انتقال تجهیزات پژوهشى و آزمایشگاهى عنوان کرد.
ابراهیم طالقانی اظهار کرد: برای بحث ازدیاد برداشت با دانشگاه‌های مختلفی مذاکره و ۲۰ میدان مشخص شده است. در این زمینه با ۹ دانشگاه قرارداد بسته شده و بیش از یکسال است که کار خود را آغاز کرده‌اند.


انتقال فناوری یکی از ارکان IPC است
وی افزود: در این زمینه نوآوری‌های خوبی صورت گرفته است اما به این نوآوری‌ها بسنده نکرده‌ایم و در قراردادهای IPC که انتقال فناوری یکی از ارکان آن است، به دنبال ورود فناوری به درون دانشگاه و مراکز علمی هستیم.
او در ادامه با تاکید بر اهمیت انتقال دانش و فناوری در مخازن گاز میعانی گفت: ما در زمینه توسعه مخازن گاز میعانى پارس جنوبى هم اکنون کمبود دستگاه و لوازم آزمایشگاهى داریم و یکی از مفاد اصلی همکاری ما توتال انتقال دانش و تجهیزات لازم در این بخش به شمار می‌رود.

 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد