خانه
ایمیل
انگلیسی
نقشه سایت
تماس با ما
 
صفحه اصلی اخبار گزارش ها پروژه ها مقالات مراکز پژوهش و فناوری اسناد بالادستی درباره ما ارتباط با ما
چهارشنبه 26 دي 1397   05:49:09

 
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :
حمایت وزارت نفت از سازندگان داخلی
سازندگان تجهیزات هرچه سریع‌تر در سامانه کالا ثبت نام کنند

1396/8/14 يكشنبه

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری با تاکید بر حمایت وزارت نفت از سازندگان داخلی در اجرای قراردادهای نفتی از آنها خواست تا هرچه سریع تر در سامانه تامین کالا ثبت نام کنند، در غیر این صورت آنها نمی‌توانند در مناقصه‌های آینده شرکت کنند.


حبیب الله بیطرف صبح روز پنجشنبه، ۱۱ آبان‌ماه در آیین گشایش نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان با تسلیت به مناسبت درگذشت شهادت گونه ۲ تن از کارکنان صنعت نفت در حادثه آتش سوزی دکل ۹۵ فتح مستقر روی چاه ۱۴۷ میدان رگ سفید گفت: مجموعه خانواده بزرگ صنعت نفت در کنار خانواده‌های آنان خواهد بود.
 وی نخستین پیام این نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان در اهواز را محدود نبودن خانواده صنعت نفت به شرکت‌های تابعه وزارت نفت دانست و ادامه داد: خانواده بزرگ صنعت نفت در برگیرنده ظرفیت‌های مرتبط با صنعت نفت و گاز شامل همه صنعتگران، متخصصان، پیمانکاران، مشاوران، مراکز دانشگاهی و فعالان عرصه نفت و گاز است.
 بیطرف تصریح کرد: به‌طور معمول در بازدید از نمایشگاه‌های تخصصی همواره از شرکت‌کنندگان دو سوال را می‌پرسم، نخست دستاوردهای شرکت کنندگان در نمایشگاه نسبت به پارسال و نوآوری‌های آنها و دیگری این که افزون بر بازارهای داخلی در بازارهای خارجی نیز حضور دارند؟
 به گفته معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش و فناوری، دیدگاه‌های سازندگان و شرکت کنندگان در نمایشگاه نفت به وزارت نفت منتقل خواهد شد.
 توان تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت در ایران 
 وی در ادامه سخنان خود به تازه‌ترین گزارش مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت در باره ذخایر نفت گاز ایران اشاره کرد و افزود: براساس این گزارش ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان و ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان، معادل ۱۵.۷ میلیارد بشکه در ایران وجود دارد که قابل برداشت است. ضمن این که توان تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت خام از میدان‌های نفتی و تولید سالانه ۴۰۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر گازی در ایران وجود دارد.
بیطرف تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های وزارت نفت در برنامه ششم توسعه، تولید روزانه ۴.۵ میلیون بشکه نفت و حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی، تولید روزانه یک‌هزار و ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز طبیعی پیش‌بینی شده است که سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تحقق این ارقام ۱۳۴ میلیارد دلار در بخش بالادستی و ۶۷ میلیارد دلار در پایین‌دستی است.
وی با بیان این که وزارت نفت برای دستیابی به این اهداف برنامه‌های متعددی را تدوین کرده که به پنج برنامه مهم اشاره می‌کنم ادامه داد: اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی با هدف توسعه میدان‌های نفت و گاز با استفاده از سرمایه و فناوری شرکت‌های بین المللی نخستین برنامه در این زمینه بود که امسال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال امضا شد و هم اکنون مذاکرات قراردادی با شرکت‌های داخلی و خارجی در جریان است، امیدوارم تا پایان امسال در مجموع ۱۰ قرارداد امضا شود.
 اجرای بسته ۵ میلیارد دلاری حداکثر تا ۳ سال آینده
بیطرف اجرای بسته پنج میلیارد دلاری قراردادی EPCF را از دیگر برنامه‌های وزارت نفت اعلام کرد و افزود: اجرای این بسته به منظور حفظ و افزایش تولید میدان‌های نفتی در حال بهره برداری است.
 معاون وزیر نفت تصریح کرد: با اقدام‌های صورت گرفته تاکنون چند طرح آماده شده است که امیدواریم ظرف یکسال آینده این طرح‌ها سبب امضای قرارداد شده و در ۲ تا سه سال آینده اجرایی شوند، ضمن این که در همین مدت می توانیم بازگشت سرمایه هم داشته باشیم.
وی بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت، مطالعه همه میدان‌های نفتی که تاکنون مطالعات جامع آنها ازسوی مشاوران مستقل انجام نشده است و توسعه ساخت داخل تجهیزات و کالاهای پرمصرف در صنعت نفت و گاز از دیگر برنامه‌های مهم وزارت نفت همسو با اهداف برنامه ششم توسعه است.
 بیطرف یادآور شد: به این ترتیب حجم قابل توجه‌ای از کار برای سازندگان ایرانی تجهیرات فراهم می‌شود ضمن این که جهت گیری وزارت نفت، استفاده حداکثری از توان داخلی در اجرای پروژه های نفت وگاز است.
 معاون وزیر نفت در بخش دیگری از سخنان خود تازه‌ترین اقدام‌های وزارت نفت را در باره ساخت ۱۰ قلم گروه کالایی صنعت نفت تشریح کرد.
 وی همچنین گفت: سازوکار صدور گواهینامه محصولات و خدمات صنعت با همکاری سازمان ملی استاندارد و انجمن نفت ایران تدوین شده است.
 
امتیاز دهی
 
 


پژوهش و فناوری
چند لحظه صبر كنيد